چهارشنبه ۱۹ قوس ۱۳۹۳

چشم‌انداز روابط سیاسی افغانستان و قزاقستان

ارسالی سفارت جمهوری قزاقستان روابط دیپلماتیک میان این دو کشور در ۱۲ فبروری سال ۱۹۹۲ برقرار شد. مأموریت دیپلماتیک قزاقستان که در ماه سپتامبر سال ۲۰۰۲ در […]

ارسالی سفارت جمهوری قزاقستان

روابط دیپلماتیک میان این دو کشور در ۱۲ فبروری سال ۱۹۹۲ برقرار شد. مأموریت دیپلماتیک قزاقستان که در ماه سپتامبر سال ۲۰۰۲ در شهر کابل آغاز به فعالیت نموده بود، در ماه جون سال ۲۰۰۳ به سفارت تبدیل شد. از ۱۳ جون سال ۲۰۱۱ اومرتای باتیموف به عنوان سفیر کبیر و نماینده‌ی فوق‌العاده‌ی جمهوری قزاقستان در جمهوری اسلامی افغانستان کار می‌نماید.

سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در سال ۱۹۹۳ در شهر آلماتی به فعالیت آغاز نمود، که در سال ۲۰۰۵ به شهر آستانه انتقال کرد. از ماه دسامبر سال ۲۰۱۳ محمد فاروق برکی منحیث سفیر افغانستان در جمهوری قزاقستان ایفای وظیفه می‌نماید.

همکاری سیاسی

سفر‌های مقام‌های عالی‌رتبه

به تاریخ ۱۵-۱۶ اپریل سال ۲۰۰۴ اولین سفر ‌حامد کرزی، رییس جمهوری اسلامی افغانستان به جمهوری قزاقستان انجام شد، که در جریان آن روی موضوعات همکاری متقابل در عرصه‌ی مبارزه با تروریزم و مواد مخدر، ورود شرکت‌های قزاقی به بازار افغانستان و اشتراک‌شان در برنامه‌های بازسازی این کشور بحث و گفت‌وگو‌ صورت گرفت. حامد کرزی در کار هر سه اجلاس سران سازمان همکاری متقابل و اتخاذ تدابیر اعتماد در آسیا (CICA) در قزاقستان اشتراک کرد (سال‌های ۲۰۰۲، ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰).

به تاریخ ۱-۲ دسامبر سال ۲۰۱۰ رییس جمهور افغانستان در اجلاس سران سازمان امنیت و همکاری اروپا اشتراک نمود‌. در جریان مذاکراتی که میان نورسلطان نظربا‌یف، رییس جمهور قزاقستان و حامد کرزی برگزار شد، طرفین روی ادامه‌ی تقویت همکاری‌های دوجانبه و هم‌چنان مشکلات عمده‌ی سیاست‌های بین‌المللی بحث نمودند. رییس جمهور افغانستان از نقش رهبری قزاقستان در برگزاری چنین یک برنامه‌ی بزرگ، ستایش کرد.

به تاریخ ۱۵ جون سال ۲۰۱۱ ‌حامد کرزی در سالگرد اجلاس سازمان همکاری شانگهای در شهر آستانه اشتراک نمود‌.

به تاریخ ۳۱ مارچ- ‌۱ آپریل سال ۲۰۰۶ ک. توکا‌یف، وزیر خارجه‌ی جمهوری قزاقستان طی یک سفر کاری از افغانستان دیدن نمود. ‌حامد کرزی او را به حضور پذیرفت‌ و ملاقات‌هایی را با اعضای حکومت افغانستان برگزار نمود. ‌ک. توکایف پیام رییس جمهور قزاقستان را به ‌حامد کرزی اهدا کرد‌ که در آن آمادگی قزاقستان به‌خاطر تقویت هر‌چه بیش‌تر روابط دوستانه با افغانستان ابراز گردیده بود. هم‌چنان در آن از ‌حامد کرزی جهت اشتراک در دومین اجلاس سران سازمان «CICA» تاریخ ۱۷ جون سال ۲۰۰۶ دعوت به عمل آمده بود.

در ۴-۵ سپتامبر سال ۲۰۰۶ در جریان سفر ‌اسحاق نادری، مشاور ارشد رییس جمهوری افغانستان، مسیر‌های مشخص همکاری‌ها میان دو کشور در عرصه‌های مختلف مورد بحث قرار گرفتند. جانب افغانستان خواهان کمک قزاقستان در توسعه‌ی زیرساخت‌های ترانسپورتی، استخراج معادن نفت در شمال‌، اشتراک شرکت‌‌های قزاقی در پروژه‌های بزرگ، عرضه‌ی مواد نفتی و خوراکی و تربیه‌ی کادر‌های ملی گردید.

در ۲۴-۲۸ سپتامبر سال ۲۰۰۶ هیأت قزاقستانی که شامل نمایندگان ارگان‌های دولتی و محافل کاری بود، تحت ریاست ‌ک. عبدرخمانوف به افغانستان سفر نمود.

به تاریخ ۱۳-۱۵ جون سال ۲۰۰۷ هیئت افغانی که شامل نمایندگان وزارت‌خانه‌ها و ادارات و محافل کاری ‌افغانستان بود، به ریاست ‌احمد ضیا مسعود، معاون پیشین رییس جمهور کرزی به قزاقستان سفر نمود. در این سفر روی مسایل همکاری‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و بشری، مشکلات امنیت منطقه‌‌ای، مبارزه با تولید و پخش مواد مخدر و تروریزم بین‌المللی بحث و گفت‌وگو شد.

در ۲۲ نوامبر سال ۲۰۰۹ سفر رسمی ‌ک. سااودبایف، منشی دولت و وزیر خارجه‌ی جمهوری قزاقستان به کابل انجام شد. ‌در جریان این سفر، او ‌با ‌حامد کرزی، رییس جمهور ‌افغانستان، ‌دکتر رنگین دادفر اسپنتا، وزیر خارجه و ‌کای آیده، نماینده‌ی خاص سر‌منشی سازمان ملل متحد برای افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در ۱۷ می‌سال ۲۰۱۰ سفر رسمی نوبتی ‌ک. سااودبایف، منشی دولت و وزیر خارجه‌ی جمهوری قزاقستان به افغانستان منحیث رییس سازمان امنیت و همکاری اروپا انجام شد. رییس هیأت قزاقستانی با حامد کرزی، رییس جمهوری ‌افغانستان دیدار کرد و هم‌چنان در جریان این سفر، ‌با ‌زلمی رسول، وزیر خارجه‌ی افغانستان و و. اوشاتسکس، نماینده‌ی ویژه‌‌ی اتحادیه‌ی اروپا برای افغانستان دیدار و گفت‌وگو نمود‌. در ‌این سفر موافقت‌نامه‌ی همکاری میان جمهوری قزاقستان و ‌افغانستان در عرصه‌ی مبارزه با تجارت غیر‌قانونی و سوء استفاده از مواد مخدر، مواد روان‌گردان، مشتقات و ترکیبات آن‌ها به امضا رسید.

از تاریخ ۱ تا ۵ جون سال ۲۰۱۰ کمیسیون بین‌اداری جمهوری قزاقستان به منظور انتخاب اولین دور شاگردان افغانی برای تحصیل در قزاقستان، به افغانستان سفر کرد.

در ۲۰ جولای سال ۲۰۱۰ ‌ک. سااودبایف، منشی دولت و وزیر خارجه‌ی جمهوری قزاقستان در کنفرانس بین‌المللی در امور افغانستان که در شهر کابل برگزار شده بود اشتراک کرد. در جریان این سفر، وی ‌با حامد کرزی‌، ‌بان‌کی مون، سرمنشی سازمان ملل متحد و خ. کلیتن، منشی دولت ایالات متحده‌ی امریکا دیدار کرد.

به تاریخ ۲۶ سپتامبر سال ۲۰۱۱ در چارچوب اجلاس نوبتی کمیسیون بین‌حکومتی قزاقستان-افغانستان در عرصه‌ی همکاری‌های اقتصادی و تجارتی، ‌ولادیمیر باشکو (رییس جلاس از طرف قزاقستان تا ۶ آگست سال ۲۰۱۴)،‌ ک. ساریبای، معاون وزیر خارجه‌ی قزاقستان، ت. اورازا‌یف و نماینده‌ی خاص وزارت خارجه‌ی قزاقستان در امور افغانستان با ‌حامد کرزی و محمد کریم خلیلی، معاون رییس جمهور دیدار کردند.

در ۱۵ نوامبر سال ۲۰۱۱ ‌زلمی رسول، وزیر خارجه‌ی ‌افغانستان در کار ۱۲همین نشست گروه بین‌المللی تماس در امور افغانستان، اشتراک کرد.

در ۱۳ جون سال ۲۰۱۲ ‌ای. کازیخانوف، وزیر خارجه‌ی جمهوری قزاقستان به افغانستان سفر کرد، که در جریان آن ‌با حامد کرزی، رییس جمهوری ‌افغانستان، عبدالرووف ابراهیمی، رییس مجلس نمایندگان پارلمان، زلمی رسول، وزیر خارجه، یان کوبیش، فرستاده‌ی ویژه‌ی سرمنشی سازمان ملل متحد ملاقات و گفت‌وگو کرد‌. هم‌چنان در این سفر پروتوکول مشورت‌های سیاسی میان ‌قزاقستان و ‌افغانستان به امضا رسید.

به تاریخ ۱۰ آپریل سال ۲۰۱۳ ا. جاکسیبیکوف، وزیر دفاع ‌قزاقستان به کابل سفر کرد و با حامد کرزی، رییس جمهوری ‌افغانستان و وزیر دفاع ‌افغانستان دیدار کرد. در جریان این دیدار‌ها‌، مسایل همکاری‌های نظامی و تخنیکی و هم‌چنان تربیه و آموزش کادرهای نظامی در نهاد‌های قزاقستان مورد بحث قرار گرفتند.

در ۱۱-۱۲ می‌ سال ۲۰۱۳ هیأت پارلمانی ‌قزاقستان تحت ریاست م. عشیم‌با‌یف، رییس کمیته‌ی امور بین‌المللی، دفاع و امنیت پارلمان ‌قزاقستان به کابل سفر نمود و با ‌رییس مجلس نمایندگان افغانستان، رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی افغانستان، زلمی رسول، وزیر خارجه‌ و ‌نمایندگان وزارت‌خانه‌های داخله، دفاع، زراعت، مبارزه با مواد مخدر، اداره‌ی ملی مبارزه با حوادث، ارگان‌های امنیت ملی و دیپلمات‌های خارجی در افغانستان دیدار کرد.

در ۹-۱۳ دسامبر سال ۲۰۱۳ بنا بر دعوت رییس مجلس ‌قزاقستان، هیأت پارلمانی ‌افغانستان تحت ریاست محمد صالح سلجوقی، معاون دوم مجلس نمایندگان افغانستان به جمهوری قزاقستان سفر نمود که در جریان آن با رییسان پارلمان‌، وزیر معارف، اداره‌ی امور خدمات دولتی، معاون اول وزیر خارجه‌ و ‌رییس شورای ولایتی آلماتی ملاقات و گفت‌وگو نمود‌.

در ۲۶-۲۷ مارچ سال ۲۰۱۴ ولادیمیر باشکو، وزیر حالات اضطراری جمهوری قزاقستان جهت اشتراک در جشن نوروز به شهر کابل سفر کرد. در ‌جریان این سفر با محمد کریم خلیلی، معاون دوم رییس جمهور افغانستان و وزیران تجارت و صنایع و احیا و انکشاف دهات افغانستان ملاقات نمود‌.

به تاریخ ۲۱-۲۳ می ‌سال ۲۰۱۴ هیأت حکومتی ‌افغانستان به ریاست محمد کریم خلیلی ‌به قزاقستان جهت اشتراک در هفتمین همایش اقتصادی آستانه و دومین کنفرانس جهانی ضد‌بحران سفر نمود‌.

در جریان همایش اقتصادی آستانه، ک. مسیموف، نخست‌وزیر ‌قزاقستان با محمد کریم خلیلی ملاقات کرد. در این همایش هم‌چنان خانم‌ حسن بانو غضنفر، وزیر امور زنان افغانستان با داریگاه نظربایوا، معاون ‌پارلمان ‌قزاقستان و گ. عبدیکالیکوف، معاون نخست‌وزیر ‌قزاقستان دیدار کرد. در جریان گفت‌وگوها، دو طرف علاقه‌مندی‌شان را به‌‌ بهبود روابط کاری میان سازمان‌های زنان هر‌دو کشور ابراز داشتند.

۲۸-۲۹ سپتامبر سال ۲۰۱۴ هیأت قزاقستانی تحت ریاست ا. سارینژیپوف، وزیر معارف و علوم ‌قزاقستان در مراسم تحلیف رییس جمهور جدید ‌افغانستان، محمد اشرف غنی، اشتراک کرد و با وی دیدار و گفت‌وگو نمود.

در سال ۲۰۰۹ قزاقستان مبلغ یک میلیون دالر امریکای را به صندوق مخصوص هم‌بستگی اسلامی سازمان تعاون اسلامی به منظور بازسازی افغانستان انتقال داد.

در سال ۲۰۱۴ افغانستان از نامزدی ‌قزاقستان برای کرسی غیر‌دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد برای سال‌های ۲۰۱۸-۲۰۱۷ حمایت نمود.

در سال ۲۰۱۲ عبدالرووف ابراهیمی، رییس مجلس نمایندگان ‌افغانستان به ریاست هیأت افغانستان دو بار به قزاقستان سفر کرد‌ که در جریان سفر‌هایش با ن. نیگمتولین، رییس مجلس ‌قزاقستان ملاقات کرد و روی مسایل مختلف ‌بحث کردند، از جمله بهبود روابط بین‌پارلمانی میان هر‌دو کشور.

به تاریخ ۲۶ آپریل سال ۲۰۱۳ نشست وزیران خارجه‌ی روند استانبول در امور افغانستان در شهر آلماتی قزاقستان با اشتراک رییسان دولت‌ها برگزار شد که در نتیجه اعلامیه‌ی آلماتی تصویب شد. در چارچوب این نشست نورسلطان نظربا‌یف، رییس جمهور و ایرلن ایدریسوف، وزیر خارجه‌ی ‌قزاقستان با زلمی رسول، وزیر خارجه‌ی افغانستان دیدار کردند.

در ۲۹-۳۰ اکتبر سال ۲۰۱۴ نشست نوبتی کارمندان ارشد و چهارمین کنفرانس وزیران «قلب آسیا» در شهر پکن چین برگزار شد. در این نشست ریاست هیأت قزاقستان را ا. موسینوف، معاون وزیر خارجه‌ی ‌قزاقستان به عهده داشت.

همکاری‌های تجارتی و اقتصادی

در سال ۲۰۱۲ معاملات تجارتی میان قزاقستان و افغانستان ۳۲۱.۵ میلیون دالر امریکایی و در سال ۲۰۱۱، ۳۳۷.۷  دالر امریکایی تثبیت شده بود. در سال ۲۰۱۳ حجم معاملات تجارتی ۲۵۱.۴ میلیون دالر امریکایی بود، که ۱۵% کمتر از رقم سال ۲۰۱۲ را نشان می‌داد. از ماه جنوری تا می‌ سال ۲۰۱۴ حجم معاملات تجارتی میان دو کشور، ۱۴۱.۶ میلیون دالر امریکایی تثبیت شده، که ۳.۷‌% افزایش را نظر به سال ۲۰۱۳ نشان می‌دهد.

محصولاتی که از قزاقستان به افغانستان صادر می‌شوند، شامل آرد، گاز و فلزات است و کچالو، انگور و سایر میوه‌ها از افغانستان به قزاقستان صادر می‌شوند.

در توسعه و تقویت روابط تجارتی و اقتصادی میان افغانستان و قزاقستان، نقش عمده را کمیسیون مشترک بین‌حکومتی افغانستان-قزاقستان در عرصه‌ی همکاری‌های تجارتی و اقتصادی بازی می‌کند. در کل ۶ نشست این کمیسیون دایر شده است: دو نشست در ‌آستانه، دو نشست در ‌کابل و یک نشست در آلماتی. نشست ۲۰۱۴ این کمیسیون به‌خاطر روند اصلاحات در ‌افغانستان و قزاقستان، برگزار نشد.

به ابتكار نورسلطان نظربا‌يف، ریيس جمهور‌ قزاقستان، برنامه‌ی آموزشي دولتي به قيمت ۵۰ ميليون دالر امریکایی از سال ۲۰۱۰ به این‌سو برای آموزش یک هزار جوان افغان در مؤسسات آموزشی این کشور عملی می‌شود. در حال حاضر در حدود ۸۵۰ دانشجوی افغانستاني در قزاقستان مصروف تحصيل اند.  در ماه می‌ سال روان در چارچوب این برنامه، روند انتخاب دانشجویان برای سال تعلیمی ۲۰۱۴-۲۰۱۵ برگزار شد، که ۱۸۹ تن توانستند به مؤسسات آموزشی قزاقستان راه ‌یابند.

در ماه آگست سال ۲۰۱۱ جمهوری قزاقستان پروژه‌ی ترمیم سرک تالقان-قندوز-شیرخان بندر را تمویل کرد. هم‌چنان جمهوری قزاقستان مصارف اعمار یک مکتب متوسطه و شفاخانه را در دو ولایت افغانستان می‌پردازد، که جانب افغانستان در حال ساخت‌و‌ساز آن‌ها است.

قزاقستان به‌طور دوام‌دار به افغانستان کمک‌های بشردوستانه می‌کند. در مطابقت با برنامه‌ی همکاری با افغانستان برای سال‌های ۲۰۰۷-۲۰۰۸، قزاقستان مبلغ ۲ میلیون و ۳۸۰ هزار دالر امریکایی را به شکل کمک بشردوستانه برای ترمیم سرک قندوز-تالقان، اعمار مکتب در ولایت سمنگان و شفاخانه در ولایت بامیان به افغانستان پرداخت.

در اکتبر سال ۲۰۰۸ دو هزار تن گندم، در ماه آپریل ۲۰۰۹ یک هزار و سه صد تن شیر خشک، در آپریل سال ۲۰۱۰ شش هزار تن برنج، کمک بشردوستانه به افغانستان صورت گرفت.

در آپریل سال ۲۰۱۱ جمهوری قزاقستان ۶۰ تن گندم سیاه و ۱۶۰ هزار لیتر روغن نباتی را به افغانستان کمک کرد.

در ماه نوامبر سال ۲۰۱۳ حکومت ‌قزاقستان ‌کمک بشردوستانه‌ی دیگری را به شکل مواد خوراکی به ارزش ۶ میلیون دالر امریکایی به مردم افغانستان اختصاص داد. این کمک در ماه‌های مارچ و می ‌سال روان به افغانستان رسید‌ که عبارت از ۱۲۶۶.۷ تن آرد گندم، ۱۰۰۰ تن شكر و ۱۸۹.۹ تن مسكه بود. نظر به حوادث طبیعی و تقاضای افغانستان، در بهار سال روان به ارزش ۷۷۵ هزار دالر امریکایی کمک عاجل برای شهروندان ولایت‌های جوزجان و بدخشان صورت گرفت.

در ۱۴-۱۶ نوامبر سال ۲۰۰۷ در شهر کابل نمایشگاه ملی جمهوری قزاقستان برگزار شد‌ که در جریان آن محافل کاری هر‌دو کشور ملاقات‌هایی را انجام دادند و قرارداد‌هایی را به ارزش ۸۵ میلیون دالر امریکایی امضا نمودند.

در حال حاضر ‌قزاقستان مسئله‌ی ارائه‌ی کمک ۱.۵ میلیون دالر امریکایی برای اعمار ۴ پل و تحکیم سواحل دریای ایبک را در ولایت سمنگان بررسی می‌نماید.

به تاریخ ۲-۳ جولای سال ۲۰۱۳ نشست مشارکت کاری افغانستان و قزاقستان در شهر کابل‌ برگزار شد. این نشست به همکاری شرکت ملی کزنیکس قزاقستان، وزارت تجارت و اتاق‌های تجارت و صنایع ‌افغانستان برگزار شد. در نتیجه‌ی دیدار‌های تاجران هر‌دو کشور، قراردادی به مبلغ ۸ میلیون دالر به امضا رسید.

به تاریخ ۹-۱۰ اکتبر سال ۲۰۱۳ سومین همایش تجارتی آسیا‌ی میانه در شهر آلماتی به همکاری USAID برگزار شد‌ که هیأت بین‌اداری افغانستان (۲۰ نفر) اشتراک ورزید. در چارچوب این همایش تاجران ملاقات و گفت‌وگو نمودند و در نتیجه یک قرارداد ‌‌۵ میلیون دالری را امضا کردند.

به تاریخ ۲۹-۳۰ اکتبر سال ۲۰۱۴ چهارمین همایش تجارتی آسیا‌ی میانه در ‌آلماتی برگزار شد که هیأت افغانی به ریاست رییس اتاق تجارت و صنایع ولایت بلخ‌ در آن اشتراک کر‌د.

3
دیدگاه بگذارید

avatar
3 نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
3 نویسندگان دیدگاه
auto insurancelevitraPrudy آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
auto insurance
مهمان

There’s a secret about your post. ICTYBTIHTKY

levitra
مهمان

That’s a slick answer to a challenging question

Prudy
مهمان

Created the greatest arleitcs, you have.