چهارشنبه ۱۴ میزان ۱۳۹۵

هزاران تن از هواداران جنبش روشنایی در بروکسل تظاهرات کردند

اطلاعات روز: هزاران تن از هواداران جنبش روشنایی در بروکسل، محل برگزاری کنفرانس بروکسل برای افغانستان، دست به تظاهرات زده و از جامعه جهانی و اتحادیه اروپا […]

اطلاعات روز: هزاران تن از هواداران جنبش روشنایی در بروکسل، محل برگزاری کنفرانس بروکسل برای افغانستان، دست به تظاهرات زده و از جامعه جهانی و اتحادیه اروپا می‌خواهند به منظور هزینه شدن درست پول مالیات دهندگان کشورهای اروپایی، نهاد مشخصی را زیر نظر اتحادیه اروپا برای نظارت بر تطبیق انکشاف متوازن، رعایت عدالت اجتماعی و جلوگیری از فساد دولتی ایجاد نمایند.
این معترضان درحالی دست به تظاهرات می‌زنند که نمایندگان ۷۰ کشور و بیش از ۳۰ نهاد بین‌المللی گردهم آمده‌اند. در کنفرانس بروکسل، کشورهای حامی افغانستان متعهد می‌شوند که سالانه ۳.۵ میلیارد دالر امریکایی به افغانستان کمک می‌کنند.
جنبش روشنایی که خواهان تغییر لین برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان براساس ماسترپلان برق افغانستان از مسیر بامیان-میدان وردک است، حکومت وحدت ملی را متهم به رفتار تعبیض‌آمیز و ماجراجویانه در برابر شهروندان افغانستان می‌کند و می‌گوید این حکومت به رهبری محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله در مسیر نادرستی در حرکت است.
هزاران تن از هواداران این جنبش در بروکسل با سردادن شعارهای عدالت‌خواهانه، از اتحادیه اروپا و کشورهای کمک کننده افغانستان می‌خواهند در کنار حمایت و کمک به مردم افغانستان، راهکارها و سازوکارهای مشخصی را برای مهار ماجراجویی‌ها و بحران‌سازی‌های رهبران دولتی روی دست گیرند و نگذارند بیش از این کمک‌های مالیات دهندگان اروپایی و خون مردم افغانستان برای استمرار این سیاست ماجراجویانه رهبران حکومت وحدت ملی هزینه گردد.
در بیانیه این معترضان آمده است که دولت وحدت ملی از زمان تاسیس تاکنون با باج‌دهی به رهبران سیاسی، تبعیض سیستماتیک را علیه هزاره‌ها اعمال می‌کند. در این بیانیه آمده است: «از زمان بر سر کار آمدن دولت وحدت ملی، راه‌یافتن هزاره‌ها در بسیاری از ادارات دولتی تقریباً ناممکن شده است. حضور هزاره‌ها در سطح مقامات ارشد دولتی به‌طرز چشم‌گیری کمرنگ شده است. هیچ پروژه‌ی عمرانی و انکشافی در مناطقه هزاره‌نشین، اعم از مناطق شهری و روستایی، نه تنها اجراه نشده است که رهبران دولت با بازگشایی پروژه‌های چند سال پیش در حال فریب افکار عمومی و جامعه جهانی اند.»
در این بیانیه آمده است که تجمع کنندگان معترض به شدت سیاست‌های تبعیض‌آمیز رهبران دولت وحدت ملی را محکوم نموده و می‌خواهند سیاست تبعیض سیستماتیک علیه هزاره‌ها در دولت وحدت ملی متوقف شود. آنان همچنان می‌خواهند لین برق ۵۰۰ کیلوولت به مسیر اصلی‌اش برگردد.
هواداران جنبش روشنایی به دولت هشدار می‌دهند درصورتی که به خواست‌های شان رسیدگی نشود، دامنه اعتراضات در داخل و خارج از افغانستان را گسترش داده و اعتراض شان اشکال جدی‌تر و عمیق‌تری به خود خواهد گرفت.
در بخشی از اعلامیه این معترضان آمده است: «انتظار و خواست ما از جامعه جهانی، به‌خصوص اتحادیه اروپا، آن است که با اقدامات مشخص از هزینه شدن پول مالیات دهندگان جامعه جهانی در راستای سیاست‌های تبعیض‌آمیز، به‌صورت مشخص در قبال هزاره‌ها و تشدید شکاف‌های قومی در افغانستان جلوگیری نماید و رهبران دولتی را وادار به رفتار برابر در قبال شهروندان عاری از وابستگی‌های قومی، زبانی، عقیدتی و جنسیتی نماید.»
این معترضان از جامعه جهانی خواست مشخص دارند. آنان می‌گویند جامعه جهانی به‌منظور هزینه شدن درست پول مالیات دهندگان و به‌منظور تحقق عدالت و انکشاف متوازن، نهاد مشخصی را زیر نظر اتحادیه اروپا برای نظارت بر تطبیق انکشاف متوازن، رعایت عدالت اجتماعی و جلوگیری از فساد دولتی در سطوح و لایه‌های مختلف در افغانستان ایجاد نماید.
در اعلامیه این معترضان همچنان آمده است که روحیه صلح‌جویانه و رویکرد مسالمت‌آمیز هزاره در داخل افغانستان نباید نقطه‌ی ضعف آنان تقلی شود و خواسته‌ها و مطالبات شهروندی شان بی‌اهمیت.
جنبش روشنایی تاکنون چندین تظاهرات بزرگ را در داخل و خارج از افغانستان راه‌اندازی کرده است. دومین تظاهرات این جنبش به تاریخ دوم اسد با وقوع چندین انفجار پایان یافت که در آن بیش از ۸۵ تن کشته و بیش از ۳۰۰ تن زخمی شدند.
اکنون این معترضان در بروکسل از جامعه جهانی می‌خواهند برای جلوگیزی از فجایع بیشتر و برای روشن شدن زوایای پنهان این فاجعه، تحقیق مستقلی توسط کمیته مرکب از محققان داخلی و بین‌المللی زیر نظر یکی از نهادهای بین‌المللی صورت گیرد.
جنبش روشنایی در اعتراض به تغییر مسیر لین برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان پس از آن شکل گرفت که کابینه حکومت وحدت ملی به تاریخ ۱۱ ثور تصویب کرد این لین برخلاف ماستر پلان برق از مسیر سالنگ بگذرد. حکومت اما یک طرح بدیلی را پیشنهاد کرده است؛ طرحی که براساس آن یک لین ۲۲۰ کیلوولت از دوشی به بامیان کشیده می‌شود و برای ۲۰ هزار فامیل در بامیان در قدم نخست برق توزیع می‌کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن