افغانستان خبر

مشاور امنیت ملی ترامپ در پاکستان: هیچ کشوری نباید از طالبان حمایت کند

اطلاعات روز: مک‌ماستر، مشاور امنیت ملی ایالات متحده‌ی امریکا که پس از سفر به کابل به پاکستان رفته است، در دیدار با مقام‌های آن کشور گفته که هیچ کشوری نباید از گروه طالبان حمایت کند.
آقای ماستر همچنان رهبران پاکستان را به مبارزه‌ی بدون تفکیک با همه اشکال دهشت‌افگنی تشویق کرده است.
به نقل از صدای امریکا، مشاور امنیت ملی ایالات متحده دوشنبه در نخستین سفر رسمی خود به پاکستان، با نواز شریف، صدراعظم این کشور ملاقات کرد.
دفتر رسانه‌های صدراعظم پاکستان با نشر اعلامیه‌یی نوشته که مک‌ماستر به مقام‌های پاکستان اطمینان داد که اداره‌ی جدید امریکا در تقویت روابط دوجانبه با پاکستان برای رسیدن به صلح و ثبات در افغانستان و به شکل گسترده‌تر در جنوب آسیا، متعهد است.
اعلامیه به نقل از مک ماستر نوشته: «هیچ‌کس نباید از طالبان حمایت کند، هیچ‌کس نباید از مقاومت مسلحانه علیه دولت افغانستان و مردم افغانستان حمایت نماید، ما می‌خواهم که همه‌ی کشورهای منطقه نقش مؤثر و مثبت را برای کمک به مردم افغانستان در عوض تلاش برای تداوم این جنگ طویل ایفا نمایند.»
سفر آقای ماستر در افغانستان و پاکستان نخستین سفر وی به‌عنوان مشاور امنیت ملی امریکا است. او در نشست با مقام‌های افغانستان گفت که دیگر مکانی امنی برای تروریست‌ها در افغانستان وجود نخواهد داشت.
او همچنان در گفت‌وگو با شبکه‌ی تلویزیونی طلوع نیوز افغانستان تأکید کرد که هیچ جانبی نباید از طالبان حمایت کند.
مک‌ماستر، روی اهمیت شکست طالبان و پیوستن طالبانی که علاقه‌مند صلح‌اند به روند مصالحه نیز تاکید کرد و گفت: «طالبان نیز باید شکست داده شوند، و آن‌ها را می‌توان با چند روش شکست داد. فکر می‌کنم ریيس‌جمهور و رییس اجراییه آقای عبدالله از آن‌هایی که علاقه‌مند مصالحه و پیوستن به برادران افغان خود برای تقویت کشور و ختم خشونت‌اند، استقبال خواهند کرد.»
مشاور امنیت ملی امریکا در حالی در پاکستان از تمامی کشورها می‌خواهد از طالبان حمایت نکند که مقام‌های افغان همواره پاکستان را به حمایت از طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی متهم می‌کنند.