گزارش گزیده ها

پیشنهاد تازه‌ی حکمتیار: می‌خواهم ۱۰۰ کیلومتر راه را زمینی به کابل بروم

اطلاعات روز: گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان خواسته است تا ۱۰۰ کیلومتر راه را از طریق زمینی به کابل بیاید.
منبعی که نخواست نامی از وی برده شود، به اطلاعات روز گفت قرار است آقای حکمتیار پس از ۱۵ حوت سال جاری به کابل بیاید.
پیش از این نیز نزدیکان آقای حکمتیار گفته بودند او در افغانستان حضور دارد و به‌زودی به کابل می‌آید. آنان از محل بودوباش وی چیزی نگفته‌اند.
در همین حال روزنامه‌ی ترکی آیدنلیک نوشته است که گلبدین حکمتیار بعد از هدایت رییس جمهور اردوغان به ترکیه منتقل شده است. این روزنامه نوشته است که ادعا می‌شود سازمان‌های استخباراتی امریکا نیز از این جریان مطلع می‌باشند.
روزنامه‌ی آیدنلیک به نقل از منابع استخباراتی نوشته است که حکمتیار در روزهای آخر ماه فبروری سال ۲۰۱۶ توسط امبولانس هوایی ترکی برای تداوی به استانبول آورده شده و هنوز در یکی از شفاخانه‌های این شهر بستری می‌باشد.
این روزنامه به نقل از مصاحبه‌ی حکمت‌الله ارشاد، سخن‌گوی حزب اسلامی با خبرگزاری اناتولی ترکیه نوشته است که گلبدین حکمتیار تا سه هفته‌ی دیگر وارد افغانستان خواهد شد و در یک هفته‌ی اول به کابل خواهد رفت.
سخن‌گوی حزب اسلامی در مورد محل زندگی فعلی گلبدین حکمتیار معلومات نداده است.
این روزنامه به نقل از منابع استخباراتی نوشته است که امریکا از جریان انتقال آقای حکمتیار به کابل اطلاع دارد و همراه با ترکیه حکمتیار را برای شکل‌دهی جدید افغانستان به‌طور مشترک استفاده خواهند کرد.
این خواسته درحالی مطرح می‌شود که براساس توافق‌نامه‌ی صلح دولت با حزب اسلامی، دولت متعهد شده است که آقای حکمتیار به‌عنوان «رهبر جهادی» از سوی رییس جمهور با صدور فرمان ویژه‌یی مورد «اعزاز و احترام خاص» قرار بگیرد و برای او دو تا سه محل اقامت تعیین کرده و هزینه‌ی و امنیت آن را تامین کند.
توافق‌نامه‌ی صلح میان دولت و حزب اسلامی به تاریخ هشتم میزان سال جاری میان محمد اشرف غنی رییس جمهور و گلبدین حکمتیار امضا شد.
در پیام ویدیویی که از قبل ضبط شده بود، حکمتیار گفت حزب اسلامی به عملی ساختن تعهداتش در توافق‌نامه‌ی صلح متعهد است.
براساس این توافق‌نامه، تعهدات دو طرف شامل پایان جنگ، تامین صلح و امنیت، پایبندی به ارزش‌های اسلامی، حقوق برابر و بدون تبعیض زن و مرد در برابر قانون، یک پارچگی افغانستان و تعلق به همه‌ی اقوام کشور می‌باشد.
علاوه براین دولت افغانستان متعهد شده است که برای رفع تمامی تحریم‌های بین‌المللی علیه آقای حکمتیار و سایر رهبران حزب اسلامی، به رسمیت شناختن این حزب به‌عنوان یک سازمان سیاسی مطابق قانون و حق فعالیت سیاسی آن در تمام زمینه‌های سیاسی چون انتخابات تلاش کند.
تعهد حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار هم شامل انحلال شاخه‌ی نظامی این حزب و همچنان قطع ارتباط با گروه‌های تروریستی می‌باشد.
حذف نام گلبدین از فهرست تحریم‌های سازمان ملل
پس از امضای توافق‌نامه، در اواخر ماه قوس دولت افغانستان خواستار برداشته شدن تحریم‌های وضع شده سازمان ملل متحد علیه گلبدین حکمتیار شد.
پس از آن به تاریخ ۱۵ دلو کمیته تحریم‌های گروه داعش و القاعده سازمان ملل متحد نام گلبدین حکمتیار را که در سال ۲۰۰۳ وارد فهرست تحریم‌های سازمان ملل شده بود، از فهرست حذف کرد.
این سازمان با نشر اعلامیه‌یی محل زندگی آقای حکمتیار را مرزهای میان افغانستان و پاکستان اعلام کرده بود.
زندانیان حزب اسلامی
رهایی زندانیان حزب اسلامی افغانستان یکی از خواسته‌های گلبدین حکمتیار است. براساس توافق‌نامه‌ی صلح دولت افغانستان با حزب اسلامی، قرار بود تا دو ماه پس از امضای این توافق‌نامه زندانیان سیاسی حزب اسلامی رها شوند.
در متن موافق‌نامه آمده است: «دولت جمهوری اسلامی افغانستان متعهد می‌گردد که زندانیان و اسرای مربوط به حزب اسلامی افغانستان که شامل لیست توافق‌شده بوده و مرتکب جرایم جنایی نشده باشند و دعوای حق‌العبدی علیه شان وجود نداشته باشد، از طریق کمیسیون خاص عدلی که بدین منظور تشکیل می‌گردد، در زودترین فرصت ممکن که بیشتر از سه ماه نباشد، رها سازد.»
به تاریخ ۹ قوس سال جاری محمد امین کریم، نماینده حزب اسلامی و مذاکره کننده ارشد این حزب در گفت‌وگویی با روزنامه اطلاعات روز گفته بود که ۲۴۰۰ نفر از اعضای این حزب زندانی اند. او گفته بود ممکن است یک تعداد این زندانیان مستحق آزادشدن نباشند اما ۲۰۰۰ نفر از اسرای سیاسی-نظامی این حزب که به جرم عضویت در حزب و فعالیت نظامی در حزب زندانی استند، باید رها شوند.
به تاریخ ۱۴ قوس آقای کریم بار دیگر گفته بود که قرار است ۴۰۰ زندانی این حزب از زندان‌های افغانستان آزاد شوند.
این لیست بعداً به ۱۰۰ تن رسید. به تاریخ ۴ دلو حزب اسلامی اعلام کرد که پرونده‌ی ۱۰۰ تن از زندانیان این حزب نهایی شده است و قرار است آزاد شوند.
اکنون منبعی که نمی‌خواهد از وی نام گرفته شود، به اطلاعات روز گفت این لیست به ۸۶ نفر رسیده است.
با آن‌که بارها از رهایی زندانیان حزب اسلامی سخن گفته شده است، اما هنوز در عمل هیچ یک از زندانیان این حزب رها نشده است.
اعطای زمین
براساس توافق‌نامه‌ی صلح دولت با حزب اسلامی، دولت افغانستان متعهد شده است که زمینه‌ی اسکان هواداران مهاجر حزب اسلامی را از پاکستان و ایران فراهم می‌کند و برای آنان زمین و سرپناه اعطا کند.
اکنون منبعی که نخواسته از وی نام گرفته شود، به اطلاعات روز می‌گوید قرار است زمینی که در دارالامان کابل برای ساختن خانه برای حامد کرزی، رییس جمهور پیشین در نظر گرفته شده بود، برای اعضای حزب اسلامی افغانستان توزیع شود.
گلبدین حکمتیار در سال ۱۳۵۸ پس از جدایی از حزب جمعیت اسلامی افغانستان، تشکل جدیدی را به نام حزب اسلامی افغانستان تاسیس کرد و خودش رهبری آن را به عهده گرفت. در سال‌های جهاد این حزب بیشترین کمک‌هایی را که برای جهاد افغانستان می‌شد، از آن خود می‌کرد.
در سال ۱۳۶۹ پس از خروج ارتش شوروی از افغانستان، گلبدین حکمتیار در همکاری با گروهی از ناراضیان نجیب‌الله، رییس جمهور پیشین، کودتایی را به رهبری شهنواز تنی سازمان‌دهی کرد اما شکست خورد. پس تشکیل حکومت به رهبری مجاهدین، وی در سال ۱۳۷۱ وارد کابل شد و براساس توافقات قبلی پس از آن که برهان‌الدین ربانی حاضر نشد از قدرت کنار برود، اختلاف میان برخی احزاب جهادی از جمله حزب اسلامی با دولت منجر به جنگ‌های مسلحانه شد. گلبدین از طریق چهارآسیاب به نبرد علیه دولت آقای ربانی آغاز کرد و پس از ۱۳۷۴، هنگامی که طالبان مناطق زیادی را در افغانستان به کنترل خود درآوردند، گلبدین حاضر شد نخست وزیر دولت ربانی باشد.
پس از شکست طالبان و حمله‌ی امریکا به افغانستان، گلبدین اقدام امریکا را «تجاوز» خواند و گفت اگر نیروهای امریکایی وارد خاک افغانستان شوند، او علیه آنان خواهد جنگید. پس از رویداد ۱۱ سپتامبر اودر صف طالبان قرار گرفت و مبارزه مسلحانه را علیه نیروهای خارجی و افغان آغاز کرد.

۱ دیدگاه

  • دو دروغ شاخدار را ذکر کرده اید . . .
    اول اینکه حزب اسلامی اولین گروه اسلامی و به اساس آرمانهای نهضت اسلامی تأسیس شده و هیچ گاه با حزب جمعیت یکجا نبوده است و حتی جمعیت بعد از حزب اسلامی تأسیس شده است .
    دوم اینکه افراد حزب اسلامی هیچ گاه در صف طالبان علیه متجاوزین امریکایی در نبرد نبوده بلکه مستقلانه زرمیده اند . . .
    و چندین دروغ های دیگر که شما در متن تان ذکر نموده اید . . . اگر بنام خالق عادل کسی را آشنایی داشته باشید حتمآ روزی در ترازویش مورد میزان قرار خواهید گرفت . . .